Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

K 90. NAROZENINÁM SKLADATELE KARLA PEXIDRA Roman Janál, Ladislava Vondráčková, Aleš Kaspřík

6. 11. 2019, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Ladislava Vondráčková je poslední žákyní ze třídy Valentiny Kameníkové, u nížstudovala v letech 1982–1989. Po dobu studií se zúčastnila mnohých soutěží,z nichž si odvážela vždy ocenění (Concertino Praga – 2. cena, Smetanovskáklavírní soutěž – 3. cena) a zvláštní ceny (Cena Společnosti B. Martinů, Zvláštnícena na Concertinu Praga za provedení skladby J. Ježka, Cena ČHF za provedení dílaE. Suchoně). Pražskou AMU absolvovala v roce 1997. V tomto roce zde nastoupilana oddělení klavírní spolupráce jako odborná asistentka a od roku 2008 zde působíjako docentka. Vystupovala na hudebních festivalech Mahler Jihlava, MHF ČeskýKrumlov, Pražské jaro, Smiřické svátky jara, opakovaně účinkovala na koncertechv rámci cyklů České filharmonie a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Aleš Kaspřík studoval violoncello na Ostravské konzervatoři u Ivana Měrky, odroku 1983 studoval hru na violoncello na AMU Praha u Miloše Sádla. V roce 1985zakládá Wihanovo kvarteto, se kterým studuje komorní hru u Antonína Kohouta.S Wihanovým kvartetem postupně vítězí v soutěžích: Pražské jaro 1988, Trapani1990 a v Londýně 1991, které přebírá z rukou Lorda Yehudi Menuhina. V letech1988–1990 studuje na Hochschule für Musik v Mnichově u Prof. Heize Endrese.Wihanovo kvarteto bylo rezidenčním souborem Cranfield University, nyní je rezidenčnímsouborem Trinity College of Music v Londýně. Během své 32leté kvartetníkariéry natočil Aleš Kaspřík s Wihanovým kvartetem přes 40 CD.

Barytonista Roman Janál je členem Janáčkovy opery Národního divadla Brno,pedagogicky působí na Akademii múzických umění v Praze a na Mezinárodní konzervatořiv Praze. Je držitelem prestižní Ceny Thálie za rok 1999 za roli Polluxe v inscenaciRameauvy opery Castor a Pollux uvedené v Národním divadle Praha. Absolvovalstudium hry na housle na plzeňské konzervatoři a zpěv na Hudební akademiev Sofii (1990). V roce 1995 byl angažován jako sólista Státní opery a v roce 1997se stal sólistou Národního divadla Praha. S Národním divadlem a Státní operouPraha absolvoval zájezdy do Japonska, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska.S úspěchem vystupuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Bratislavskéhudební slavnosti, Svatováclavské hudební slavnosti, Festival Pontes, DnyBohuslava Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra.

Program:

Cesar Franck, Robert Schumann, Camille Saint-Saens, Maurice Ravel, Franz Liszt, Sergej Rachmaninov, JulesMassenet, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Vítězslav Novák, Karel Pexidr, Josef Bohuslav Foerster