Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

Koncerty školy

PODROBNOSTI KONCERTU

Pocta Antonínu Dvořákovi

26. 9. 2018, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Pocta Antonínu Dvořákovi

(ke 100. výročí vzniku Československa)

Simona Procházková  soprán, Jana  Sýkorová mezzosoprán,

Luděk Šabaka klavír

V dobách vzniku ČSR bylo nezbytností poukazovat na významné osobnosti, které proslavili český a slovenský národ ve světě, a tak upevňovat ve společnosti právo, ba povinnost československé samostatnosti. Nejinak tomu bylo v hudební oblasti. Česká filharmonie pravidelně uváděla díla významných českých skladatelů a zároveň premiérovala nové sklady, např. 28. října 1918 probíhala v Obecním domě generální zkouška na světovou premiéru symfonické skladby Josefa Suka Zrání. Josef Suk byl žákem a zetěm Antonína Dvořáka, který je a byl považován za prvního světově proslulého českého skladatele. Antonín Dvořák patří mezi základy nejen českého kulturního dědictví ale i do celosvětového hudebního odkazu. Hudba Antonína Dvořáka provází český národ od svého vzniku, v osudových historický událostech, např. vznik první republiky, přes osudové historické události až do současnosti. Na koncertu zazní jeho Moravské dvojzpěvy i líbezná árie Rusalky.

 

Sopranistka Simona Procházková

Absolventka Konzervatoře a JAMU v Brně.  Sólistka Státní opery a Národního divadla v Praze.

Zde ztvárnila řadu vrcholných postav operního repertoáru :  Pamina, Fiordiligi, Violetta, Liù, Mimi, Leonora, Micaëla, Taťána, Vendulka, Jenůfa, Rusalka a další.  Host SND v Bratislavě a ND v Brně.  Vystupovala na scénách v Japonsku, korejském Soulu, Švýcarsku, Německu, Rakousku a Chorvatsku.

Bohatá je její koncertní činnost. Spolupracovala s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl.m.Prahy FOK v dílech jako Dvořákovo Stabat Mater, Requiem, Te Deum, Svatá Ludmila, Martinů Kytice. Zpívala na koncertních pódiích ve Francii, Španělsku, Izraeli,  Brazílii atd.

 

Mezzosopranistka Jana Sýkorová

Vystudovala Konzervatoř v Praze. Je sólistkou  Státní opery a Národního divadla, kde ztvárnila titulní role Carmen, Mignon, Orlando Furioso, Faidra, s dalších rolí Azucena, Charlotta, Ulrica, Maddalena, Olga, Fenena, Varvara, Káča, Panna Róza… Mezinárodní kritiku zaujala ve světové premiéře Petitgirardovy opery Sloní muž, která vyšla na DVD.Hostovala v operních domech v Nice, Dijonu, na festivalu ve Walesu a především v londýnské Covent  Garden – Mercédès,  Maddalena.

Její koncertní kariéra ji přivedla na pódia v mnoha zemích, spolupracovala s dirigenty jako Bernhard Klee, Ingo Metzmacher či Charles Dutois. Na nahrávkách oper a oratorií spolupracovala s dirigenty  Jiřím Bělohlávkem a Gerdem Albrechtem.

Klavírista Luděk Šabaka

Upozornil na sebe již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži "Virtuosi per Musica di Pianoforte". Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží; účinkoval též na festivalu Pražské jaro. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár je v tomto směru rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem, koncertuje a vyučuje v celé Evropě a asijských zemích. Od roku 2003 působí na konzervatoři v Plzni.